Team SAP for alvor med ryggen mod muren

Der her ikke været meget luft i Nice, hvor årets næstsidste act i Extreme Sailing Series afvikles, inden det samlede 'cirkus' rejser videre til Sydney hvor sidste act sejles fra 11. – 14. december.

Intet andet end resultatet tæller, men for lige at give det danske Team SAP en smule moralsk opbakning, ja så er det faktisk sidste års vinder The Wave Muscat der ligger sidst!

The Wave, som ligger med helt fremme i kampen om den samlede førsteplads, har heller ikke kunne få det til at fungere i Nice - kun ét sølle point i den samlede stilling, skiller sidste års vinder The Wave Muscat fra Alinghi.

Nice3

Der sejles lige uden for stranden i Nice, denne gang i ganske svag vind, men det har været forhold som den førende Schweiziske båd Alinghi syntes godt om. Foto: Per Heegaard

Alinghi viste skræmmende styrke lørdag, hvor sejlerne fra Alpelandet satte det hele på plads, og samlede hele 54 point sammen ud af dagens 70 mulige, og har således bragt sig solidt i spidsen af act 7 i Nice.

Følg med live fra Nice, søndag fra kl.13.30 – eksternt link her

Læs også: Katastrofal start for SAP holdet

 Extreme Sailing Series™ Act 7 Nice, stillingen efter tredje-dagen, 22 races

Position / Team / Points

1st Alinghi (SUI) Morgan Larson, Anna Tunnicliffe, Pierre-Yves Jorand, Nils Frei, Yves Detrey 135 points.

2nd Realteam by Realstone (SUI) Jérôme Clerc, Arnaud Psarofaghis, Bruno Barbarin, Bryan Mettraux, Thierry Wasem 125 points.

3rd Emirates Team New Zealand (NZL) Peter Burling, Glenn Ashby, Blair Tuke, Jeremy Lomas, Edwin Delaat 122 points.

4th Oman Air (OMA) Rob Greenhalgh, Ted Hackney, Kyle Langford, Hashim Al Rashdi, Musab Al Hadi 120 points.

5th J.P. Morgan BAR (GBR) Ben Ainslie, Nick Hutton, Paul Campbell-James, Bleddyn Mon, Matt Cornwell 110 points.

6th GAC Pindar (AUS) Nathan Wilmot, Seve Jarvin, Hugh Styles, Tyson Lamond, James Wierzbowski 109 points.

7th Gazprom Team Russia (RUS) Igor Lisovenko, Phil Robertson, Garth Ellingham, Pete Cumming, Aleksey Kulakov 106 points.

8th Red Bull Sailing Team (AUT) Roman Hagara, Hans-Peter Steinacher, Mark Bulkeley, Thomas Cjakgak, Stewart Dodson 106 points.

9th Groupama sailing team (FRA) Franck Cammas, Tanguy Cariou, Valentin Bellet, Arnaud Jarlegan, Devan Le Bihan 105 points.

10th SAP Extreme Sailing Team (DEN) Jes Gram-Hansen, Rasmus Køstner, Thierry Douillard, Christian Kamp, Brad Farrand 98 points.

11th The Wave, Muscat (OMA) Leigh McMillan, Sarah Ayton, Pete Greenhalgh, Kinley Fowler, Nasser Al Mashari 95 points.



Seneste nyheder




Kort Nyt

Gode tips og råd, når båden skal på land

★ Test af motorbåd

★ Smartliner Fisher 23 - Designet til lystfiskeren

Kapsejlads

Sejlerlandsholdet klar til EM i 49er - 49erFX og Nacra - men...

Bådudstillinger

Vi ses på BoatShow.fr

Kort Nyt

Jules Verne trofæet: Hvem kommer under 40 døgn? Se video

Kort Nyt

Dansk Søredningsselskab: Station nummer 12 hejser flaget

Kapsejlads

Nyt ambitiøst 49er team går efter OL 2024

Surf

Udsat Waterz stævne afvikles start oktober

Kort Nyt

Tyske sejlere angrebet af pirater nær Spanien

★ Test af sejlbåde

★ Arkivet: Luffe 58 - Trimmes med knapper





Udvalgte artikler *


Produktnyt

Mercury lancerer fabriksrenoveret motor

Ny udgave af den elektriske båd Eelex 8000

Mercury med nyt "Smart Tow"