fbpx

TILLYKKE til årets Danmarksmestre 2022

Related Articles: Det går desværre den gale vej! Færre internationale medaljer til Dansk sejlsport i 2022, Nyt design på DM medaljerne

Her på redaktionen vil vi gerne ved udgangen af 2022 hylde alle årets Danmarksmestre i de 40 klasser/discipliner, som lykkedes at gennemføre deres DM-stævner.

Tilbage i 2020 blev de fleste mesterskaber aflyst på grund af Covid-19. I 2021 lykkedes det at gennemføre DM’er i 37 discipliner, og her i 2022 blev der altså som nævnt gennemført DM i 40 klasser/discipliner.

De fleste mesterskaber blev afviklet, men ikke alle. Her er de DM’er som ifølge DS' resultatdatabase ikke ser ud til at være gennemført i 2022:

  • DIF-DM: 49er, Windsurf Slalom, Windsurf Kombineret.
  • DS-DM: 606, 49erFX, IF, Nacra 17, DH To-personers Kølbåd, DH Singlehand kølbåd, Star, Yngling samt en række windsurfing discipliner (Freestyle, Wave performance, Kite Foil, Kite Freestyle, Kona One).
  • Ungdomsmesterskaber: Tera Sport samt en række windsurfing discipliner (Freestyle, Wave Performance, Kurs, Slalom, Kombineret).

Som tidligere omtalt her på Bådmagasinet.dk - er det efterhånden mange år siden, at Dansk Sejlunion har fået godkendt nye mesterskaber hos Danmarks Idræts-Forbund (DIF). Der er heller ikke sket noget på den front i 2022 - det bliver spændende at se, hvorvidt der kommer nye DIF-DM’er i 2023. Vi kunne da godt have et par gode bud på hvilke det kunne være.

Når man kigger på deltagerantal gennem de senere år, så findes der efter vores opfattelse, et par internationale klasser, som kunne fortjene en opgradering til DIF-DM. Specielt klasserne Contender og J/70 - der både har fine deltagerantal ved seneste års DM’er samt rigtig mange deltagere ved både EM og VM – burde aspirere til DIF-DM i fremtiden. DM for klubhold = Sejlsportligaen, burde også kunne opnå DIF-DM, idet dette principielt burde kunne sammenlignes med Divisions DM i andre sportsgrene.

Færre deltagere til DM
Det er i princippet blevet 'nemmere' at gennemføre et DM end tidligere, idet kravet til antal deltagere er blevet reduceret en del. Alligevel bliver en lang række mesterskaber stadig ikke gennemført, da man ikke kan mønstre det nødvendige antal sejlere.

Dette viser en trist tendens i dansk sejlsport. Den stadig nedadgående deltagerantal præger naturligvis også mesterskaberne i OL klasserne, som der findes 10 af. Der skal nu kun være fem deltagere, men alligevel er det i 2022 kun lykkedes at gennemføre DM i ILCA6, ILCA7 samt IQFoil windsurf (ifølge DS' resultatdatabase, red.).

billede 29.12.2022 kl. 08.11

STORT TILLYKKE til alle sejlsportens Danmarksmestre 2022 
Den store udfordring ved at skrive denne type artikel er - sandsynligheden for at 'glemme' nogen er stor - i så tilfælde er det bestemt ikke med vilje. Resultaterne er fundet i DS' resultatdatabase, Manage2sail m.v. Skulle nogen savne et resultat eller have en korrektion, så hører vi meget gerne fra arrangør/klasse/sejlere.

DIF DANMARKSMESTERSKABER (DIF-DM)

505:
Jacob Bojsen-Møller, Hellerup Sejlklub
Jan Saugmann, Hellerup Sejlklub

Europe:
Oscar Thule, Fredericia Sejlklub

Drage
Jens Christensen, Kongelig Dansk Yachtklub
Kim Andersen, Kongelig Dansk Yachtklub
Anders Bagger, Kongelig Dansk Yachtklub

Finn
Hans Tønder Jensen, Veddelev Strands Bådelaug

H-båd
Claus Høj Jensen, Herslev Strand Sejlklub
Frederik Dahl Hansen, Herslev Strand Sejlklub
Rasmus Jørgen Andresen, Herslev Strand Sejlklub

ILCA 7 (tidl. Laser Standard)
Johan Schubert, Horsens Sejlklub

Nordisk Folkebåd
Theis Palm, Jyllinge Sejlklub
Kim Hansen, Kastrup Sejlklub
Kasper Harsberg, Hellerup Sejlklub

OK
Jens Eckardt, Svendborg Sunds Sejlklub

Windsurf Kurs
Niklas Lillelund, Århus Windsurfing Klub

DS DANMARKSMESTERSKABER (DS-DM)

BB 10 Meter
Theis Palm, Jyllinge Sejlklub
Kenneth Müller, Jyllinge Sejlklub
Steen Petersen, Jyllinge Sejlklub
Henrik Oreskov, Jyllinge Sejlklub

Contender
Søren Dulong Andreasen, Hellerup Sejlklub

CB 66
Michael Casparij, Hellerup Sejlklub
Simon Mørup-Petersen, Hellerup Sejlklub
Ulrik Andreasen, Hellerup Sejlklub

DH Gruppe 1
Steen Toftebjerg, Kongelig Dansk Yachtklub
Søren Nicolaisen, Bandholm Sejlklub
Jesper Heiselberg, Orø Bådelaug
Mads Christensen, Hellerup Sejlklub
Zorn Cooperider, Orø Bådelaug
Rasmus Andersen, Næstved Sejlklub
Felix Jacobsen, Kongelig Dansk Yachtklub
Henrik Andersen, Sønderborg Yacht-Club

DH Gruppe 2
Torben Falholt, Langelinie Yacht Klub
Martin Lütken, Sejlklubben Lynetten
Flemming Christiansen, Sejlklubben Sundet
Sten Mejdahl, Kongelig Dansk Yachtklub
Hans Linde, Hellerup Sejlklub
Frederik Sparvat, Aarhus Sejlklub
Chris Keen, Kolding Sejlklub 

DH Gruppe 3
Morten Arndal, Horsens Sejlklub
Per Ole Stegler Johansen, Horsens Sejlklub
Andreas Skjerning, Horsens Sejlklub
Martin Dyxenburg, Kalundborg Sejlklub
Dennis Petersen, Horsens Sejlklub

Express
Søren Juel, Thurø Sejlklub
Carsten Hansen, Sønderborg Yacht-Club
Henrik Larsen, Sejlklubben Neptun Vejle
Philip Cossen, Thurø Sejlklub

Hobie 16 Spi
Nicolaj Bjørnholt, Thurø Sejlklub
Michelle Jensen, Hadsund Sejlklub

IQFoil windsurf
Sofie Hammeken, Sydhavnens Windsurfer Club

J/70
Bo Schülein, Kjøbenhavns Amatør-Sejlklub
Peter Ammundsen, Kjøbenhavns Amatør-Sejlklub
Kasper Skiveren, Kjøbenhavns Amatør-Sejlklub
Ole Lindberg, Kjøbenhavns Amatør-Sejlklub
Rasmus Harsaae, Kjøbenhavns Amatør-Sejlklub

J/80
Jesper Arentoft, Hellerup Sejlklub
Christian Toftt Larsen, Hellerup Sejlklub
Mikkel Balslev, Hellerup Sejlklub
Christian Faber, Hellerup Sejlklub

Klubhold – Sejlsportsligaen (J/70)
Sejlklubben Neptun Vejle

Klubhold – kvinder (J/70)
Aarhus Sejlklub

Knarr 
Kristian Kjærgaard, Kongelig Dansk Yachtklub
Nikolaj Meyland-Smith, Kongelig Dansk Yachtklub
Theis Poulsen, Rungsted Sejlklub 

L 23
Sune Hinz, Faaborg Sejlklub
Søren Nielsen, Faaborg Sejlklub
Kåre Hinz, Faaborg Sejlklub

ILCA 6 (Laser Radial)
Anna Munch, Kaløvig Bådelaug

Match Race
Jeppe Borch, Kongelig Dansk Yachtklub
Matias Rossing, Roskilde Sejlklub
Gustav Wantzin, Kongelig Dansk Yachtklub
August La Cour, Kongelig Dansk Yachtklub
Nikolaj Borch, Roskilde Sejlklub

Melges 24
Michael Hestbæk, Vallensbæk Sejlklub
Lars Egedal, Vallensbæk Sejlklub
Michael Bernfeld, Vallensbæk Sejlklub
Søren Andersen, Sundby Sejlforening

Scan-Kap 99
Christian Grejs Pedersen, Kaløvig Bådelaug
Claus Litzinger, Kaløvig Bådelaug
Peter Koch, Kaløvig Bådelaug
Jesper Vange, Kaløvig Bådelaug

Spækhugger
Jesper Andersen, Aarhus Sejlklub
Per Risvang, Aarhus Sejlklub
Søren Andersen, Aarhus Sejlklub

Wayfarer
Peter Sigetty Bøje, Aarhus Sejlklub
Karin Lindquist, Ho Bugt Sejlklub

Ylva
Stig Nielsen, Kongelig Dansk Yachtklub
Carsten Errebo, Vedbæk Sejlklub
Jacob Nielsen, Svendborg Sunds Sejlklub
Peter Sinding, Svendborg Sunds Sejlklub

DS UNGDOMS DANMARKSMESTERSKAB (DS-UDM)

29er (UDM23)
Nicklas Holt, Aarhus Sejlklub
Caroline Matzen, Marselisborg Sejlklub

Feva XL (UDM19)
Markus Viktor Graffe, Roskilde Sejlklub
Nora Berg, Roskilde Sejlklub

Europe (UDM23)
Casper Fink, Sønderborg Yacht-Club

ILCA 6 (UDM23)
Magnus Heegaard, Egå Sejlklub

ILCA 4 (UDM19)
Maja Gram Frederiksen, Horsens Sejlklub

Optimist drenge (UDM15)
Aksel Berg, Egå Sejlklub

Optimist piger (UDM15)
Bjørg Futtrup Havemann, Sejlklubben Neptun Vejle

Optimist Hold
Sille Bang Pedersen, Faaborg Sejlklub
Noah Bløcher, Faaborg Sejlklub
Asta Pontoppidan, Faaborg Sejlklub
Gustav Jessen, Faaborg Sejlklub

Zoom 8 (UDM19)
Maja Brønlund Olesen, Kaløvig Bådelaug

 

 



Seneste nyheder





Havne

Alternativ til klapning: Ny teknik testes i Marina City

Singlehand

Golden Globe Race: Førte med 900 sømil, da bølgen ramte

Havne

Sommerjob på Svendborg Havn?

Bådudstillinger

Boat Show - nu også mulighed for sejlerdating

Kort nyt

Alene på havet: Sidse Birk Johannsen fortæller om sin...

Bådudstillinger

Boot: Reese Marin i fornemt selskab

Kort nyt

Ny distancesejlads ser dagens lys - Copenhagen One Star





Udvalgte artikler *