Sejlsport i fjernsynet uge 24


Signe Livbjerg og Rie Christiansen i 470-jolle ved ISAF World Games 2006. Foto: Per Heegaard

            Blandt de danske deltagere ved ISAF World Games i Østrig var 470-jollerne sejlerne Signe Livbjerg og Rie Christiansen, Laser sejleren Anders Holm og 49er sejlerne Jonas Warrer og Martin Kirketerp samt Allan Nørregard og Christian Andersen. <br />


TV-oversigen for uge 24:

ISAF World Sailing Games
Mandag 12. juni kl. 16.30. Længde: 30 min.
Viasat Sport 3

Clipper Around the World Yacht Race
Mandag 12. juni kl. 17.40. Længde: 25 min.
Viasat Sport Sverige

Volvo Ocean Race
Mandag 12. juni kl. 22.30. Længde: 30 min.
Viasat Sport Sverige

Volvo Ocean Race
Tirsdag 13. juni kl. 00.55. Længde: 29 min.
NRK1

Volvo Ocean Race
Tirsdag 13. juni kl. 00.55. Længde: 29 min.
NRK1

Volvo Ocean Race
Tirsdag 13. juni kl. 18.35. Længde: 30 min.
Viasat Sport Sverige

ISAF World Sailing Games
Tirsdag 13. juni kl. 23.00. Længde: 30 min.
Viasat Sport 3

Formula 2000
Onsdag 14. juni kl. 01.45. Længde: 25 min.
Viasat Sport Sverige

Formula 2000
Onsdag 14. juni kl. 20.30. Længde: 30 min.
Viasat Sport Sverige

Inside Alinghi
Onsdag 14. juni kl. 20.45. Længde: 5 min.
Eurosport

ISAF World Games
Onsdag 14. juni kl. 22.30. Længde: 30 min.
Eurosport

Powerboat P1 World Championship
Torsdag 15. juni kl. 13.00. Længde: 30 min.
Viasat Sport 1

Powerboat P1 World Championship
Torsdag 15. juni kl. 13.30. Længde: 30 min.
Viasat Sport 1

Powerboat P1 World Championship
Torsdag 15. juni kl. 14.00. Længde: 30 min.
Viasat Sport 1

Powerboat P1 World Championship
Fredag 16. juni kl. 17.02. Længde: 28 min.
Viasat Sport 1

Powerboat P1 World Championship
Fredag 16. juni kl. 17.30. Længde: 60 min.
Viasat Sport 1

ISAF World Sailing Games
Fredag 16. juni kl. 18.30. Længde: 30 min.
Viasat Sport 3

Volvo Ocean Race
Fredag 16. juni kl. 23.15. Længde: 30 min.
NRK2

Powerboat P1 World Championship
Lørdag 17. juni kl. 07.30. Længde: 30 min.
Viasat Sport 1

Powerboat P1 World Championship
Lørdag 17. juni kl. 08.00. Længde: 60 min.
Viasat Sport 1

MainSail
Lørdag 17. juni kl. 13.30. Længde: 30 min.
CNN

ISAF World Sailing Games
Lørdag 17. juni kl. 15.00. Længde: 30 min.
Viasat Sport 3

MainSail
Lørdag 17. juni kl. 19.30. Længde: 30 min.
CNN

MainSail
Søndag 18. juni kl. 09.30. Længde: 30 min.
CNN

MainSail
Søndag 18. juni kl. 15.30. Længde: 30 min.
CNN

Powerboat P1 World Championship
Søndag 18. juni kl. 17.00. Længde: 30 min.
Viasat Sport 1

Powerboat P1 World Championship
Søndag 18. juni kl. 17.30. Længde: 60 min.
Viasat Sport 1

Formula 2000
Søndag 18. juni kl. 18.05. Længde: 30 min.
Viasat Sport Sverige

MainSail
Søndag 18. juni kl. 20.30. Længde: 30 min.
CNN

ISAF World Sailing Games
Søndag 18. juni kl. 23.30. Længde: 30 min.
Viasat Sport 3

Volvo Ocean Race
Søndag nat/mandag 19. juni kl. 00.30. Længde: 29 min.
NRK1


www.nrk.no
Har du ikke mulighed for at se programmerne på NRK 1 og NRK 2 kan du se dem på internettet. De streames i 650 kbit/sek. Der ligger lige nu 11 udsendelser under nett-tv – sport på .


www.sail.tv - programmer der streames uge 24
2006 London Boat Show Highlights: Boat Feature
2006 London Boat Show Highlights: Clothing
AAWT Boracay, Phillipines
ABN AMRO TWO - Press Conference
Antigua Sailing Week 2006 - Day 1
Antigua Sailing Week 2006 - Day 2
Antigua Sailing Week 2006 - Day 3
Antigua Sailing Week 2006 - Day 4
Asian Record Circuit 2006
AWT Bintan
BMW Oracle 3D Technology
BMW Oracle Racing Team Documentary
BMW Round Ireland Yacht Race 2004
Cork Week
FAT FACE - Pier to Pier Race
Gypsy Moth IV
Gypsy Moth IV - Part 1
Gypsy Moth IV - Part 2
Gypsy Moth IV - Part 3
Hugo Boss Announcement
Inmarsat and Volvo Ocean Race
Inshore Tactics
Interview with Scot Tempesta
ISAF World Sailing Games, Final Series
JP MORGAN Winter Challenge Final
Monsoon Madness 2003
Movistar Gym Feature
MultiCup 60 - 2006
PKRA Fuerteventura Grand Prix
Preview: World Match Racing Tour 2006
PWA Indoor Windsurfing at the London Boat Show
Round the Island Race
Sevenstar Round Britain and Ireland
Shirley Robertson Announces Olympic Campaign
Shosholoza: An African Dream
The Search - Western Australia
Thrane and Thrane / Inmarsat Technologi and VOR
Volvo Ocean Race - Baltimore In Port Race
Volvo Ocean Race - Leg 5 Finish
Volvo Ocean Race - Leg 6 Finish
Volvo Ocean Race - Leg 6 to New York
Volvo Ocean Race - Leg 7- 21st May
Volvo Ocean Race - Leg 7 day 5
Volvo Ocean Race - Leg 7 Day 6
Volvo Ocean Race - Leg 7 Finish
Volvo Ocean Race - Leg 7, Day 8
Volvo Ocean Race - Leg 8 Day 7
Volvo Ocean Race - Leg 8, Day 4
Volvo Ocean Race - Leg 8, Day 5
Volvo Ocean Race - Movistar Press Conference
Volvo Ocean Race - Start Leg 6
Volvo Ocean Race - Start Leg 6
Volvo Ocean Race 2006 - Start Leg 7
VX40 - Rotterdam - Race Day 1
VX40 Baltimore Day Four
VX40 Baltimore day one
VX40 Baltimore Day Three
VX40 Baltimore Day Two
VX40 Baltimore Final Day
VX40 Portsmouth - Day 3
Windsurfing with Andrew Lewis, ABN AMRO TWO
World Match Tour Brasil Finals Roundup



www.t2p.tv
Annapolis Yacht Club's Wednesday Night Series
Grog & Gruel Bermuda Ocean Race
The 505 World Championship 2005
Ed Baird: Opti to Alinghi, sailing’s consummate pro
The Vallejo Race 2006 Presented by West Marine
Volvo Ocean Race: The Baltimore Stopover and Finish of Leg 5
Volvo Ocean Race: Life at a Jaunty Angle Leg 5
Congressional Cup 2006 Presented by Acura
Volvo Ocean Race Reports
US SAILING'S Rolex Yachtsman and Yachtswoman of the Year
St. Maarten Heineken Regatta presented by Heineken


www.nrk.no
www.sail.tv








America's Cup

Hvorfor er det så svært at sejle en AC-75? Se video

★ Historien

☆ PDF : Titanic skal sejle igen, skal du med?

Kort nyt

På fisketur? Nyt smart ekkolod fra Garmin

Vendée Globe

Se skaderne på HUGO BOSS - Alex Thomson holder modet oppe

Vendée Globe

Alex Thomson bygger båd

Vendée Globe

Bossen i store problemer - måske

Kort nyt

ARC-start i dag: Sarah og Martin er på vej over Atlanten

Kort nyt

Lars Løkke tager også turen over Atlanten



Sailing World News


Udvalgte artikler *


Produktnyt

Få bedre overblik, når du sejler

Bådmotorer i Sverige forsvinder i store mængder