Bendix og Kjærgaard vandt i Bisserup


Europa- jolle ved topmærket i det friske vejr ud for Bisserup i søndags. Foto: Povl Friis

            "Vi havde et rigtig godt stævne med let vind lørdag og frisk vind søndag 7 til 11 m/sek.," siger stævneleder Jens Christian fra Bisserup Sejlklub.<br />


Klubben ved Smålandsfarvandet fik assistance med følgebåde fra Næstved Sejlklub og Skælskør Amatør Sejlklub, da det 4. ranglistestævne for Europa- og Laserjoller blev sejlet i weekenden.

I alt deltog 104 joller, med Europa-jollerne i flertal. Vinder i Europa-jollen var Fredericia-sejleren Mads Bendix.

I den olympiske Laserjolle var sejleren fra OL-landsholdet, KDY'eren Kristian Kjærgaard hurtigst.

Europajolle, Bisserup, 86 både
1 DEN 1713 Mads Bendix FS 1 15 2 7 5,8
1 1 1 1
2 DEN 1702 Thomas Tang HSH 1 2 11 1 10,5
3 2 18 2
3 DEN 2 Søren Johnsen SKIV 3 26 3 6 15,5
2 6 1 1
4 DEN 1714 Christian Rindom HSH 2 4 13 3 19,0
4 4 9 2
5 DEN 24 Jakob Friis KBL 22 18 14 10 32,8
2 1 2 4
6 DEN 20 Sarah Gunni SKS 5 5 7 7 33,0
13 23 2 7
7 DEN 31 Rasmus Damsgaard FSK 13 11 4 1 33,8
13 8 4 6
8 DEN 41 Frederik Svendsen KDY 2 2 1 8 34,8
19 7 15 15
9 DEN 3 Anders Kongstad FS-F 3 5 1 4 34,8
9 20 13 21
10 DEN 85 Nicolai Sehested KS 10 1 15 4 34,8
7 10 3 15
11 DEN 50 Lasse Juhl AS/K 6 1 5 3 34,8
8 12 36 12
12 DEN 4 Maiken Schutt HSH 9 7 16 2 35,0
10 7 3 7
13 DEN 12 Carsten Heltborg SKS 8 31 10 10 36,0
3 4 8 3
14 DEN 38 Jesper Nielsen DYVI 14 22 26 2 37,0
5 2 9 5
15 DEN 1712 Christian Tang HSH 4 3 2 5 37,0
14 9 17 18
16 DEN 33 Anna Livbjerg KBL 4 15 26 14 40,0
6 8 5 3
17 DEN 1614 Peter Keller KBL 23 18 6 9 41,0
9 5 4 8
18 DEN 1711 Nico North Larsen KS 19 25 12 19 52,0
7 3 6 5
19 DEN 1662 Rasmus Graversen FS 13 37 37 24 52,8
1 5 6 4
20 DEN 88 Thorbjørn Schierup KBL 14 34 10 11 53,0
8 3 7 DNC
21 DEN 15 Nicolai Holm Jensen AS 11 9 8 25 62,0
18 16 8 10
22 DEN 11 Frederik Andersen SKS 26 8 23 17 64,0
11 9 10 9
23 DEN 14 Josefine Boel Rasmus KDY 11 10 18 22 68,0
17 10 7 13
24 DEN 1589 Emil Børresen SNV 6 6 12 14 69,0
16 15 22 20
25 DEN 9 Thomas Christensen SAS 20 16 21 18 71,0
5 13 5 14
26 DEN 1705 Jonathan Scharff KDY 22 3 6 13 74,0
24 14 16 22
27 DEN 18 Cathrine Hall KDY 16 37 32 15 79,0
15 6 10 17
28 DEN 26 Nicklas Stenfeldt SKS 12 13 27 16 79,0
21 17 15 6
29 DEN 10 Josephine P. Nissen HSH 18 27 15 15 80,0
17 14 11 8
30 DEN 16 Christina Ejstrup SKS/ 20 8 4 5 81,0
24 20 26 DNC
31 DEN 77 Pernille B. Thomsen ASC 5 17 20 12 82,0
20 15 23 13
32 DEN 64 Kasper Sohn SKIV 17 12 13 11 82,0
11 18 20 18
33 DEN 27 Mille Jensen KBL 16 32 19 20 84,0
6 18 13 12
34 DEN 91 Carsten Gade KS 7 17 9 6 86,0
23 24 26 DNC
35 DEN 6 Sarah Bregendahl KBL 9 13 28 23 89,0
4 12 OCS DNC
36 DEN 44 Anders Ildal SKS 29 25 3 35 90,0
26 13 12 11
37 DEN 1472 Michael Hansen SKB/ 34 28 23 12 90,0
14 11 20 10
38 DEN 83 Louise Christensen OURE 7 7 17 17 96,0
30 32 24 24
39 DEN 87 Jacob Overgaard KBL 8 23 14 8 96,0
18 25 28 26
40 DEN 1567 Amanda Kallenbach SAS 28 33 19 27 103,0
12 11 18 16
41 DEN 1569 Anette Viborg Andrea HSH 15 32 16 18 105,0
21 36 14 21
42 DEN 7 Jeppe Bregendahl KBL DNS 41 5 16 107,0
20 19 19 28
43 DEN 65 Kasper B. Hviid HSH 15 19 7 37 108,0
27 26 29 14
44 DEN 1693 Kristina Dannefer FS 25 20 20 24 109,0
10 24 11 DNC
45 DEN 52 Katrine Ditmar Ander FS/H 17 11 17 20 113,0
26 28 25 23
46 DEN 1687 Philip Friis Nielsen HSC 19 28 8 31 116,0
33 22 23 16
47 DEN 1709 Jacob Nikolajsen HSH 36 29 21 13 120,0
31 16 24 17
48 DEN 1462 Stephan Skovgård KS 12 22 24 23 122,0
15 26 OCS OCS
49 DEN 92 Christian Thomasen FS 10 14 33 22 123,0
23 29 27 27
50 DEN 55 Christopher Thorsell KDY 38 12 9 41 125,0
16 DNC 14 OCS
51 DEN 8 Sebastian Engwald Je SKS 28 24 29 26 125,0
19 17 17 22
52 DEN 29 Dea Mærsk-Møller NS 26 40 29 29 126,0
29 21 12 9
53 DEN 1560 Marc Keene Pedersen HSH 21 27 22 9 130,0
30 38 21 31
54 DEN 94 Rie Luxhøi KS 24 6 32 31 132,0
27 25 27 23
55 DEN 1566 Kristoffer Spøer KDY 21 14 18 32 133,0
37 35 22 26
56 DEN 1606 Mikkel Petersen SKS/ 29 16 25 21 139,0
32 28 DSQ 20
57 DEN 1623 Anne Dall HSC 31 34 37 38 140,0
22 21 21 11
58 DEN 1691 Emil Vendelin Hansen SKA 35 39 41 33 141,0
12 23 19 19
59 DEN 1613 Søren Høyer Johansen HSH 40 OCS 35 30 144,0
25 19 16 19
60 DEN 1637 Anne-Julie Schütt HSK 23 10 27 29 154,0
DNC DNC 33 32
61 DEN 96 Daniel Hedenborg OURE 27 9 34 21 156,0
32 33 DNC DNC
62 DEN 1609 Emil Friis Rasmussen SKS 24 19 30 27 161,0
36 34 31 30
63 DEN 1624 Emil Erichsen Oure 33 23 33 36 161,0
28 22 28 27
64 DEN 1660 Jane Gregersen GS 27 31 25 30 162,0
28 27 30 25
65 DEN 1570 Ditte Bødker SSS 30 21 24 36 164,0
34 30 34 25
66 DEN 1558 Peder Schimmell NSK 32 30 11 25 165,0
22 DNC DNC DNC
67 DEN 1644 Eva Asmussen KS 18 40 31 32 169,0
35 30 29 29
68 DEN 1604 Signe Severinsen SKS 25 26 36 33 178,0
29 29 DNC DNC
69 DEN 1475 Stine Møllerud SKS 33 20 28 35 188,0
38 34 DNC DNC
70 DEN 1404 Ulrik Høyer Johansen HSH 31 36 30 28 188,0
DNC DNC 31 32
71 DEN 1678 Caroline Hangaard Ar KDY 39 39 40 39 193,0
34 27 25 29
72 DEN 1646 Sanne Bjerregaard AS 40 38 35 26 197,0
33 31 34 DNC
73 DEN 1538 Emil Ammundsen SKB/ 37 4 34 34 199,0
DNC DNC DNC DNC
74 DEN 1509 Frederik Kofoed SKD 42 42 39 40 203,0
31 31 32 30
75 DEN 1485 Karoline Klint HSK 34 35 41 28 204,0
35 40 32 DNC
76 DEN 1507 Asbjørn Ask Mærsk-Mø NSK DNS 29 40 37 204,0
37 35 33 33
77 DEN 21 Martin Kryger HSH 35 30 31 19 205,0
DNC DNC DNC DNC
78 DEN 1572 Asger Almegaard Dath SKS 37 24 42 39 205,0
36 32 37 DNC
79 DEN 1516 Kirsten Kallesøe Tru STR 39 33 38 38 210,0
38 39 35 28
80 DEN 1701 Simon Klint Bergh SKS 36 35 38 42 212,0
DNC DNC 30 31
81 DEN 1704 Ida Sofie Thorlaksen KDY/ 30 21 39 34 214,0
DNC DNC DNC DNC
82 DEN 1587 Sarah Poulsen HSH 32 38 22 40 222,0
DNC DNC DNC DNC
83 DEN 1708 Pernille Larsen AS 41 42 42 42 222,0
DNF 37 38 24
84 DEN 1433 Christopher Frederik Kold 41 43 43 41 226,0
25 33 DNC DNC
85 DEN 1639 Emil Schumacher Rønn HSH 43 36 36 43 248,0
DNC DNC DNC DNC
86 DEN 30 Rasmus Toft Duus HSH 38 41 DNC DNC 259,0
DNC DNC DNC DNC

Laser-jolle, 18 både
1 183376 Kristian Kjærgaard KDY 1 1 2 1 2 1 8,0
2 DNC
2 181613 Kasper Andersen FS 9 OCS 5 4 1 2 14,0
1 1
3 174714 Nicolai Thorsell KDY 2 2 1 2 4 4 14,0
3 DNC
4 177928 Kris Houmann 4 4 9 5 3 3 23,0
4 6
5 164491 Thomas Nyvang VS 3 3 3 3 9 6 27,0
10 DNF
6 184981 Martin Roien SKB 6 7 7 13 5 8 32,0
5 2
7 182039 Alberte Holm Lindber ASC 10 10 13 6 7 5 37,0
6 3
8 184977 Jørgen Svendsen KDY 11 12 10 8 8 7 45,0
8 4
9 184999 Anders Thorlaksen SES DNC 13 11 7 6 10 46,0
7 5
10 182250 Frederik Andersen HSS 12 6 8 9 10 9 51,0
9 DNC
11 183371 Svend W. Carlsen KDY 7 9 6 12 11 11 54,0
11 OCS
12 184978 Morten Louis Sørense Oure 8 8 12 10 12 12 62,0
DNC DNC
13 177 Morten Haugaard Meye SKB 5 5 4 11 DNC DNC 63,0
DNC DNC
14 159651 Søren Andersen RS 15 15 14 16 13 13 74,0
12 7
15 181261 Jonas Christensen KS 13 11 15 15 14 DNC 87,0
DNC DNC
16 177508 Frederik Thaarup SKB 16 14 16 14 15 DNC 94,0
DNC DNC
17 181055 Patrick Møller Larse SKB 14 16 17 17 DNC DNC 102,0
DNC DNC
18 17471 Casper Christensen RS 17 17 DNC 18 DNC DNC 109,0







Vendée Globe

Vendée Globe: Nummer 3 - Kevin Escoffier har aktiveret sin...

Bådudstillinger

Boot Düsseldorf flyttes til april

Branchenyt

Svensk bådindustri kræver forbedret identifikation af båden

★ Interview & Portræt

Danmarks Museum for Lystsejlads: De Flittige frivillige

Kort nyt

MiniTransat 2021 usikker: Svensker kæmper videre

Vendée Globe

HUGO BOSS med skipper Alex Thomson udgår...!

Kort nyt

Jules Verne: Team Gitana afbryder rekordforsøg

Kapsejlads

Round Denmark Race Inshore 2021 - tilmeldingen åben...

Vendée Globe

Regnskabets time - vi gør status inden de brølende 40'ere...

★ Test af sejlbåde

★ Arkivet: Utzon spidsgatteren nuttede ”Snuller” - en...



Sailing World News


Udvalgte artikler *


Produktnyt

Få bedre overblik, når du sejler

Bådmotorer i Sverige forsvinder i store mængder