fbpx

Jonas Høgh er suveræn i Finn-jolle


Jonas-Høgh Christensen klarer sig suværent i Finn jolle klassen ved. Fotos: Dansk Sejlunion/Mick Anderson

            I lang tid har Jonas Høgh været den evige to’er i Finnjolle klassen, men nu viser han format. <br />


I dag sejlede han sig til to førstepladser og en sjetteplads og ligger dermed på en samlet førsteplads med 27 point. Rafael Trujillo Villar fra Spanien ligger på andenpladsen med 47 point og kan ikke røre Jonas.

Inden finalesejladsen fredag har Jonas så mange point at han bare skal gennemføre finalesejladsen for at have førstepladsen i hus.

Ironisk nok blev det nye olympiske kapsejladsformat med en afsluttende finalesejlads indført af ISAF, for netop at bevare spændingen hele sejladsen igennem – Jonas springer rammerne og kan lade hånt om finalesejladsen.

Det skal nævnes at der i Finn jolle klassen deltager hele ni sejlere fra ISAF’s top 15 rangliste. Den eneste vigtige sejler der mangler er Ben Ainslie fra England der i øjeblikke vier sit liv til matchrace og Americas Cup holdet Emirates Team New Zealand.

I dag har Bådmagasinets webredaktør fået rigget X-79’eren til. Det foregik i regn og bidende kulde. Et vejr der får én til at tænke på alt andet end forår. Med slet skjult misundelse spørger jeg alligevel Christian M. Borch fra DS i Las Palmas om, hvordan vejret er dernede i dag.

Hvordan er vejret i Las Palmas i dag?
Der har været sol fra en skyfri himmel og ca. 20 grader. Vi har haft en let søbrise det meste af dagen, indtil vinden døde hen mod aften. Alt i alt ganske fornuftigt sejlervejr.

Har sejlerne levet op til Jeres mål for stævnet?
”Ja, vi er mere end tilfredse. Foråret har ladet vente på sig så sejlerne har ikke haft særligt gode muligheder for at træne i år. Vi har derfor ikke haft resultatmål for stævnet, men sejlerne har jo deres procesmål, som de arbejder med. Vi har tre besætninger der er gået videre til finalesejladsen – det er rigtigt godt”

Hvad laver sejlerne om aftenen?
”Sejlerlandsholdet er spredt over fire havne i Las Palmas, så det er ikke meget vi ser til hinanden under stævnet, men normalt prøver vi at arrangere det sådan, at vi mødes hver aften”, fortæller Christian M. Borch.



Ved stævnet offentliggøres der de almindelige vejrprognoser, men det danske sejlerlandshold får også udarbejdet Deres egne professionelle special vejrprognoser.

Hvordan bruger I prognoserne?
”Hver morgen mødes landsholdets trænere og kigger på vejrkortene og diskuterer, hvilke råd de skal give videre til sejlerne, når de mødes med dem inden sejlerne går på vandet”

Hvem er de andre to besætninger der er gået videre til finalesejladsen?
"Der er to 49er besætnigner. Jonas Warrer og Martin Kirketerp samt Peter Hansen og Søren Hansen. De ligger nu henholdsvis nummer ni og ti. I finalesejladsen kan de rykke et par placeringer op, men der bliver ikke tale om podiepladser".


Peter Hansen og Søren Hansen ligger nummer 10 i 49er. I morgen skal der sejles finalesejlads.



Stilling på Mallorca

Finn
1. Jonas Høgh-Christensen (DEN) 27 p.
2. Rafael Trujillo Villar (ESP) 47 p.
3. Christopher Cook (CAN) 57 p.
12. Søren Holm (DEN) 112 p.
24. Thomas Laursen (DEN) 195 p.

49'er
1. Pietro Sibello/Gianfranco Sibello (ITA) 20 p.
2. Chris Draper/Simon Hiscocks (GBR) 37 p.
3. Rodion Luka/Georgii Leonchuk (UKR) 43 p.
9. Jonas Warrer/Martin Kirketerp (DEN) 69 p.
10. Peter Hansen/Søren Hansen (DEN) 72 p.
19. Emil Toft Nielsen/Simon Toft Nielsen (DEN) 101 p.

470 damer
1. Marcelien De Koning/Lobke/Berkhout (NED) 37 p.
2. Petitjean Ingrid/Douroux Nadège (FRA) 38 p.
3. Marcelien De Koning/ Lobke Berkhout (NED) 56 p.
16. Henriette Koch/Lene Sommer (DEN) 133 p.
28. Signe Livbjerg/Rie Christiansen (DEN) 216 p.

Laser Radial
1. Evi Van Acker (BEL) 42 p.
2. Paige Railey (USA) 50 p.
3. Virginia Kravarioti (GRE) 59 p.
11. Trine Julie Abrahamsen (DEN) 96 p.
37. Rie Holm (DEN) 204 p.

Laser
1. Maciej Grabowski (POL) 21 p.
2. Paul Goodison (GBR) 38 p.
3. Alexander Schlonski (GER) 51,6 p.
17. Anders Nyholm (DEN) 144 p.
27. Kristian Kjaergaard (DEN) 178 p.

Tornado
1. Bundock Darren/Ashby Glenn (AUS) 38 p.
2. Paschalidis Iordanis/Trigonis Kostas (GRE) 40 p.
2. Roland Gaebler/Gunnar Struckmann (GER) 56 p.
27. Peder Rønholt/Mads Møller (DEN) 189 p.

Yngling
1. Sally Barkow/Carrie Howe/Debbie Capozzi (USA) 25 p.
2. Sarah Ayton/Victoria Rawlinson/Sarah Webb (GBR) 27 p.
3. Ulrike Schuemann/ Runa Kappel/ Ute Höpfner (GER) 46 p.
17. Trine Palludan/Ida Hartvig /Maria Gade (DEN) 122 p.



Se den samlede liste