Her på Bådmagasinet, vil vi gerne - ved udgangen af 2021 hylde alle årets Danmarksmestre i de 37 klasser/discipliner, som lykkedes at gennemføre deres DM-stævner.
Sidste år i 2020 blev de fleste mesterskaber aflyst på grund af Covid-19. Det var dermed en stor lettelse og glæde for sejlerne, at de igen kunne dyste om DM-titlerne, som ofte er sæsonens højdepunkt for sejlerne og klasserne.
Langt de flest mesterskaber blev afviklet, men ikke alle. Nogle / følgende klasser havde ikke tilstrækkelig af deltagere, og andre blev aflyst.
- DIF-DM: 49er
- DS-DM: 606, IF, Ylva, 49erFX, Nacra 17 samt en række surfing discipliner (freestyle, Wave performance, Kite Foil, Kite Freestyle, Kona One, red.)
Det er efterhånden mange år siden, at Dansk Sejlunion har fået godkendt nye mesterskaber hos Danmarks Idræts-Forbund (DIF). DM for Klubhold (= Sejlsportsligaen) bliver i 2022 en del af DIF DM-ugen og opnår dermed samtidig status som DIF-DM.
Læs også: Spændende nyt fra Sejlsportsligaen – med i DIFs store DM-uge
Et par internationale klasser kunne efter Bådmagasinets opfattelse også fortjene en opgradering til DIF-DM, når man kigger på deltagerantal gennem de senere år. Specielt klasserne 29er, Contender og J/70 - som både har fine deltagerantal ved seneste års DM’er samt rigtig mange deltagere ved både EM og VM – burde aspirere til DIF-DM,
STORT TILLYKKE til alle sejlsportens Danmarksmestre 2021.
Resultaterne er fundet i DS resultatdatabase, Manage2sail m.v. Skulle nogen savne et resultat eller have en korrektion, så hører vi meget gerne fra arrangøren/klassen/sejlerne.
DIF DANMARKSMESTERSKABER
505:
Jørgen Bojsen-Møller, Hellerup Sejlklub
Jacob Bojsen-Møller, Hellerup Sejlklub
Europe:
Anna Livbjerg, Kaløvig Bådelaug
Drage
Dmitry Samokhin, Hellerup Sejlklub
Andrey Kirilyuk, Hellerup Sejlklub
Kasper Harsberg, Hellerup Sejlklub
Finn
Otto Strandvig, Kongelig Dansk Yachtklub
H-båd
Claus Høj Jensen, Herslev Strand Sejlklub
Frederik Dahl Hansen, Herslev Strand Sejlklub
Rasmus Jørgen Andresen, Herslev Strand Sejlklub
Laser Standard
Johan Schubert, Horsens Sejlklub
Nordisk Folkebåd
Morten Henriksen, Kerteminde Sejlklub
Mathilde Aaskov Henriksen, Kerteminde Sejlklub
Emma Aaskov Henriksen, Kerteminde Sejlklub
Marc Wain Pedersen, Sundby Sejlforening
OK
Bo Petersen, Hellerup Sejklub
Windsurf iQfoil Kombineret
Nikolai Kruppa, Nivå Bådelaug
Windsurf iQfoil Kurs
Mads Jepsen, Juelsminde Sejlklub
Windsurf iQfoil Slalom
Thomas Sehested, Skovshoved Sejlklub -
DS DANMARKSMESTERSKABER
29er:
Jens-Christian Dehn-Toftehøj, Kongelig Dansk Yachtklub
Carl Emil Sloth, Sletten Bådeklub
BB 10 Meter
Bjarne Venø Petersen, Skælskør Amatør-Sejlklub
Lars Jensen, Skælskør Amatør-Sejlklub
Claus Møller Christensen, Skælskør Amatør-Sejlklub
Søren Molter Hansen, Skælskør Amatør-Sejlklub
Contender
Søren Dulong Andreasen, Hellerup Sejlklub
CB 66
Eigil Mølgaard, Hellerup Sejlklub
Nils Bjerregård, Hellerup Sejlklub
Nikolaj Bjørnholm, Hellerup Sejlklub
DH Gruppe 1
Kerr 11.6
Erik Stannow, Helsingør Sejlklub
Emil Bro, Kongelig Dansk Yachtklub
Mads Visnek, Helsingør Sejlklub
Søren Arleth, Helsingør Sejlklub
Stig Westergaard, Helsingør Sejlklub
Bjørn Christensen, Helsingør Sejlklub
Bjarke Bobek, Helsingør Sejlklub
Mads Christian Taatø, Kongelig Dansk Yachtklub
Chris Keene Boye, Helsingør Sejlklub
DH Gruppe 2
X-37
Niels Nørgaard Pedersen, Middelfart Sejlklub
Claus Hovgaard, Sejlklubben Neptun Vejle
Henrik Larsen, Sejlklubben Neptun Vejle
Uffe Sudergaard, Middelfart Sejlklub
Jeppe Maarbjerg, Middelfart Sejlklub
Troels Thomsen, Sejlklubben Neptun Vejle
Claus Hulegaard, Sejlklubben Neptun Vejle
Mette Reilev, Middelfart Sejlklub
DH Gruppe 3
Soling
Mogens Jørgensen, Hobro Sejlklub
Flemming Jensen, Hadsund Sejlklub
Kim Jørgensen, Hobro Sejlklub
Express
Søren Juel, Ballen Sejlklub
Carsten Hansen, Sønderborg Yacht-Club
Henrik Larsen, Sejlklubben Neptun Vejle
Philip Cossen, Thurø Sejlklub
Hobie 16 Spi
Nicolaj Bjørnholt, Thurø Sejlklub
Michelle Jensen, Hadsund Sejlklub
J/70
Bo Bøje Pedersen, Hellerup Sejlklub
Kristian Kvid Sørensen, Hellerup Sejlklub
Joachim Achenbrenner, Kongelig Dansk Yachtklub
Morten Halkier, Hellerup Sejlklub
J/80
Rasmus Lumbye, Sejlcenter Nivå
Peter Greibe, Sejlcenter Nivå
Jonas Vig, Sejlcenter Nivå
Mads Christian Taatø, Sejlcenter Nivå
Johan Sommerlund, Sejlcenter Nivå
Klubhold – Sejlsportsligaen (J70)
Roskilde Sejlklub
Knarr
Henrik Søderlund, Kongelig Dansk Yachtklub
Peter Gorm Christensen, Kongelig Dansk Yachtklub
Kim Søderlund, Kongelig Dansk Yachtklub
L 23
Mike Jensen, Silkeborg Sejlklub
Christian fuglsang, Kaløvig Bådelaug
Lars Wegener, Silkeborg Sejlklub
Match Race
Emil Kjær, Kongelig Dansk Yachtklub
Mads Poder
Bastian Sørensen
Nicolai Bækgaard
Jacob Bødtcher
Melges 24
Marc Wain Pedersen, Sundby Sejlforening
Lærke Marie Sørensen, Yachtklubben Furesøen
Astrid Harsaae, Yachtklubben Furesøen
Claes Bohn-Willeberg, Sundby Sejlforening
Kristian Schaldemose, Sundby Sejlforening
Scan-Kap 99
Jens Fast, Aarhus Sejklub
Peter Westfal, Sønderborg Yacht Club
Jacob Lisby, Aarhus Sejlklub
Ole Fast - Aarhus sejlklub
Spækhugger
Finn Heiden, Sejlklubben Sundet
Jesper Høegh, Sejlklubben Sundet
Per Stochholm, Dragør Sejlklub
Wayfarer
Mogens Just, Sejlklubben Ebeltoft Vig
Anders Friis, Lynæs Sejl- og Kajakklub
Yngling
Carl Bech, Taarbæk Sejlklub
Jens Zacho, Taarbæk Sejlklub
Amaile Hallager, Taarbæk Sejlklub
DS UNGDOMS DANMARKSMESTERSKAB
Feva XL (UDM19)
Johannes Sidelmann Olsen, Roskilde Sejlklub
Silas Lambertsen, Roskilde Sejlklub
Europe (UDM23)
Andreas Svensson, Skærbæk Bådeklub
Laser Radial (UDM23)
Annelie Friis Jensen, Fredericia Sejlklub
Optimist drenge (UDM15)
John Frederik Wolff, Hellerup Sejlklub
Optimist piger (UDM15)
Bjørg Futtrup Havemann, Sejlklubben Neptun Vejle
Zoom 8 (UDM19)
Madita Grigat, Gråsten Sejlforening
Her kan du se listen over Alle officielle Danmarksmesterskaber 2021