Nyheder ArtiklerBådmarkedetGalleriForumPå gaden nuAbonnementMedieinfoKontakt osLinks 
POWER BLIKFANG
SØG BÅDMARKEDET
NYHEDER

ARTIKLER

VOLVO OCEAN RACE

DEBATFORUM
Det bliver bagbord rundt
Stor spænding under skippermødet. Vinden er frisk og vil øge i løbet af natten. Fotos: Per Heegaard.

Seneste melding fra Bogense, hvor sejlerne for et par timer siden var til skippermøde, er at Palby Fyn Cup sejles med Fyn om bagbord.

Vinden er lige nu frisk omkring 10 sekundmeter og i nat vil den øge med op til 13 sekundmeter. Deltagerne skal krydse det første stykke efter start, og i Lillebælt vil der blive slækket på skøderne. Sejladsen langs Sydfyn bliver en hurtig fornøjelse med spiler for de næsten 400 både.

Herefter får deltagerne et langt kryds op gennem Storebælt, der får mange kan blive en lang nat.

Du kan følge deltagerne undervejs, klik her, hvor 20 både er udstyret med GPS.


 
Læs også
 

 print version

Du er ikke logget ind | Log ind » | Få et gratis login »
Du behøver ikke et login for at deltage i debatten her på hjemmesiden, men så går du glip af fordelene ved at være registreret bruger. Klik her for at få et gratis login »

Brugernes kommentarer til artiklen
Der er endnu ingen kommentarer til denne artikel, du kan blive den første.


Skriv ny kommentar
Alle vore læsere kan frit deltage i debatten. Husk at holde en god, sober tone.
Læs mere om vore retningslinier her »
Dit navn: 

Din kommentar: 

Virtuel bekræftelseskode
Indtast den 5-cifrede kode nedenfor.
Note: Er du logget på som registreret bruger, så slipper du for at indtaste en sikkerhedskode, hver gang du skriver et indlæg.
 
Log ind, hvis du er registreret som bruger

Når du er logget ind på siden, så registrerer vi automatisk dine oplysninger, når du deltager i indlæg på vores hjemmeside. Derudover er der bl.a. den fordel, at du kan bede om at få tilsendt en e-mail, når folk svarer på indlæg, du selv har været aktiv omkring.

Dit brugernavn:  
Din adgangskode:  
  

 

Hvordan får jeg et login ?

Indtast dit navn og din e-mail adresse nedenfor og klikke på 'Send login', så får du dit login med det samme i din mailbox. Dette kan du efterfølgende ændre til noget, du nemmere kan huske.

Dit navn:  E-mail adresse:  
  

 

Har du glemt dit login ?

Indtast din e-mail adresse ovenfor og klik på 'Send login', så får du en mail indenfor få minutter.

SENESTE NYHEDER FRA BAADMAGASINET.DK
Skakmat på Bornholm
08-09-2010 kl. 15:49
I morgen går det løs under Danish Open der sejles på øen med røget sild raketfuser og villa til ænderne. Se ...
Parker båden med joystick
08-09-2010 kl. 14:25
Franske Jeanneau gør det nemmere for sine kunder at lægge båden til i havnen. Se her hvordan 360 Docking ...
År, ny båd og protokol
08-09-2010 kl. 11:14
Det er de tre interessante informationer om den kommende America’s Cup der bliver offentliggjort den 13. ...
DesTopNews N°36
08-09-2010 kl. 08:48
Ugens DesTopNews byder blandt andet på sejlsport fra Laser VM, matchrace i bjergene og Finnjolle Gold Cup.
Gode takter kort før matchrace VM
07-09-2010 kl. 16:05
De seneste tre uger har det danske olympiske matchraceprojekt med skipper Lotte Meldgaard hentet medaljer hjem ...
Fede fotos fra Maxi Worlds
07-09-2010 kl. 14:27
Førstedagen bød på en 30 sømil distancesejlads langs den sardinske kyst – se foto af de imponerende sejlbåde.
LÆS OGSÅ
Akademiteam fik ilddåb til festugen
07-09-2010 kl. 10:05
Et nyt hold akademister blev testet efter kun to ugers træning i Sailing Academy Aarhus’ Melges 24-både.
470-pigerne vandt EM-finale
07-09-2010 kl. 09:04
Med sejren i Medal Race rejste Henriette Koch og Lene Sommer sig ovenpå nogle dyre sejladser i de seneste par ...
Maxi VM for de største
06-09-2010 kl. 15:33
I Porto Servo er bådene og sejlernavnene store. Flere danske sejlere er med ved Maxi VM der er skudt i gang i ...
Gilmour vil have revanche efter tackling
06-09-2010 kl. 11:25
Sidste år tacklede Jes Gram-Hansen den højtråbende Peter Gilmour med bommen i Danish Open-semifinalen – se ...
Thorbjørn juniorverdensmester i Laser
06-09-2010 kl. 09:48 | 4 indlæg »
20-årige Thorbjørn Schierup satte trumf på i finalen og vandt foran 118 juniorer. Læs den nykårede ...
Danish Open: Pigerne mod drengene
05-09-2010 kl. 05:35
Susanne Ward har fået wildcard til Danish Open hvor hendes team får anledning til at møde verdenseliten i ...
I FOKUS LIGE NU
PRESSEMEDDELELSER
MEST LÆST LIGE NU

AFSTEMNING
Hvem tror du vinder Danish Open 2010?

Adam Minoprio
Ben Ainslie
Torvar Mirsky
Mathieu Richard
Peter Gilmour
Björn Hansen
Francesco Bruni
Mads Ebler
William Tiller
Bertrand Pacé
Susanne Ward
Michael Buckley
 
Vælg en af mulighederne og klik på knappen nedenfor for at afgive din stemme.
STEMSTEM


FØLG BÅDMAGASINET PÅ FACEBOOK
LÆS ARTIKLER FRA BÅDMAGASINET

/index.php?sid=101&cid=9990