Bådmagasinets billedgalleri

Poul Richard Høj Jensen fører Dragernes Guldpokal

05-09-2008 13:03 Hans Henrik05 Sep 2008 11:03 - Jakob Johannsen
Kilde:
Vurderer artiklen
Del artiklen

Fra gårsdagens sejlads til Dragernes Gold Cup


Den russisk/ukrainske dominans i Drageklassen er tilsyneladende brudt ved dette års guldpokalsejladser ud for Cascais i Portugal.

Danskerne Poul Richard Høj Jensen og Theis Palm med briten Andrew Mordem i en engelsk Drage fik ganske vist kun en 8. plads i gårsdagens sejlads, men i den lette, springende vind hvor de første ofte bliver de sidste, er det nok til at komme i top med 80 point.
Gårsdagens leder, portugiseren Manuel Champalimaud, der har to engelske proffer med om bord fik en 13. plads, men rykkede kun ned på en samlet 2. plads.
Robert Cambell fra Storbritanien fik en 9. plads i går og ligger nr. 3, mens landsmanden Gavia Wilkinson-Cox rykker til en samlet 4. plads.

Favoritten Markus Wieser, der sejler den ukrainske båd Bunker Queen er rykket op på 5. pladsen, mens den kongelige danske Drage White Lady med Tom Carlsen, Mark Flindt og Philipp Skafte-Holm indkasserede en 42. plads i det 74 bådes store felt, og rykkede ned på en samlet 11. plads.

De tre andre danske Drager, African Queen, med Jørgen Schönherr, Jan Eli Gravad og Christian Videbæk blev nr. 3 i går og rykker op på en 15. plads.

Frank Berg, Søren Nielsen og Køren Kæstel ligger inden sidste sejlads som nummer 26 og Peter Warrer, Erik Ørsted og Thomas Sørensen ligger nr. 48.

Starten vil sidste sejlads vil forsøgt sat i gang kl. 12 i dag.


Den dobbelte danske OL-guldvinder Poul Richard Høj Jensen fører efter fem sejladser uden fratrækker Dragernes Gold Cup.



1 GBR-735 Danish Blue Poul Richard Hoj Jensen Theis Palm / Andrew Mordem Great Britain 80 10 26 22 8 14
2 POR-42 Mar Manuel Champalimaud Mark Hart / Ed Streeter Portugal 82 16 19 14 14 19
3 GBR-688 Quicksilver III Robert Campbell Matt Walker / Jonathan Hill Great Britain 86,7 27 15 5,7 24 15
4 GBR-716 Jerboa Gavia Wilkinson-Cox Jon Mortimer / Ron Rosenberg Great Britain 89 45 3 16 15 10
5 UKR-7 Bunker Queen Markus Wieser Thomas Auracher / Sergei Pugatchev Ukraine 94 8 21 32 30 3
6 SUI-288 Gaudinm Robert Stanjek Markus Koy / Friedemann Nisch Switzerland 100 22 10 37 13 18
7 RUS-77 Diamond Inna Shternberg Yury Bozhedomov / Petr Zakharov Russia 106 36 29 15 10 16
8 UKR-8 Bunker Boys Eugeniy Braslavets Sergey Timokhov / Claus Olesen Ukraine 107 26 0 29 26 26
9 POR-47 Catarina III Henrique Anjos Vasco Serpa / Pedro Costa Alemão Portugal 119 38 33 17 31 0
10 UKR-9 Eva Bunker Lars Hendriksen George Leonchuk / Martin Leifelt Ukraine 122 17 30 35 0 40
11 DEN-166 White Lady Tom Carlsen Mark Flint / Philipp Skafte-Holm Denmark 126,4 11,7 34 11,7 21 48
12 GER-976 Montana Dirk David Stefan Abel / Mark Bayer Germany 129 34 14 30 20 31
13 RUS-25 Versia 3,1 Alexey Krylov Vlad Kapitonov / Alexey Bushuev Russia 136 19 20 8 81 8
14 GER-996 Sinewave Thomas Muller Vincent Hoesch / Maximillian Scheibmair Germany 144,1 89 11,7 20 11,7 11,7
15 DEN-391 African Queen Jorgen Schonherr Jan Eli Gravad / Christian Videbaek Denmark 146,7 3 59 57 22 5,7
16 RUS-47 Sasha 2 Igor Skalin Valery Zatsarinskiy / Oleg Edokimenko Russia 150 31 44 34 28 13
17 RUS-81 Comme il Faut Mikhail Apukhtin Leonid Klepikov / Alexander Mironov Russia 155 30 18 24 61 22
18 RUS-71 Multima Maxim Semerkhanov Dmitri Tereshkin / Ruslan Formichev Russia 157 42 37 41 3 34
19 USA-310 Clairvoyant Edward Sawyer Martin Payne / William Willet USA 157,7 5,7 23 43 59 27
20 SUI-296 Ariston Harro Kniffka Michael Lipp / Michael Koch Switzerland 162 32 8 61 41 20
21 POR-51 Baby Girl Filipe Silva Joaquim Moreira / Miguel Pinto Portugal 163 47 60 0 32 24
22 RUS-31 Integrity Emelianov Konstantin Mikhail Senatorov / Alexandz Prokorov Russia 163 18 22 28 37 58
23 GER-1036 Gin Palast Max Glas Wolfi Steuer / Simon Ramstetter Germany 163 29 25 27 35 47
24 RUS-44 Red October Artiom Kuznetsov Vladimir Silkin / Georgy Shayduko Russia 165 0 32 26 55 52
25 RUS-27 Annapurna Anatoly Loginov Alexander Shalagin / Andrei Kirilyuk Russia 169 49 31 40 16 33
26 DEN-266 Mad Britt Frank Berg Soren Nielsen/ Soren Kaestel Denmark 170,7 60 5,7 10 70 25
27 GER-1056 Achilles Burkhard Keese Phil Blin / Jorg Moesnang Germany 172 35 40 44 23 30
28 IRL-204 Seabird Don O`Donoghue Brian Mathews / Mark Pettitt Ireland 174,7 13 58 81 5,7 17
29 GBR-708 Rumours Len Jones Claus Hoj Jensen / Jaime Lee Great Britain 186 48 48 18 19 53
30 GER-1042 Puck III Philip Dohse Oliver Mose / Jan Scharfetter Germany 187 37 38 3 58 51
31 POR-55 Drago Jose Matoso Charles Nankin / Afonso Marques Portugal 189 14 52 45 49 29
32 NED-305 Dawn Bram de Wilde Henri Boere / Gijs Evers Netherlands 194 39 61 53 18 23
33 RUS-96 Murka 8 Mikhail Muratov Valentin Uvarkin / Viacheslav Varnachkin Russia 197 56 49 39 25 28
34 SUI-297 Tachiston Ulli Libor Frank Butzmann / Stefan Hellriegel Germany 200 43 13 56 44 44
35 POR-49 Pamalican IV Francisco Lacerda Diogo Lacerda / Diogo Pereira Portugal 210 62 46 19 48 35
36 RUS-45 Yegoza Sergey Yazikov Igor Frolov / Vladimir Liubomirov Russia 216 23 63 42 50 38
37 RUS-2 Alisa Sergey Maslov Vladimir Krutskikh / Aleksandr Ezhkov Russia 217 40 16 54 64 43
38 RUS-1 Godfather Arnold Shternberg Artem Smirnov / Alexander Andrianov Russia 219 44 50 33 38 54
39 POR-56 Peggy Miguel Magalhães Jorge P. Melo / José Magalhães Portugal 220 46 67 25 33 49
40 GBR-723 Gorgeous Worgeous II Quentin Strauss Nigel Young/Lars Wegener Great Britain 222 50 43 13 27 89
41 FRA-365 Ar Youleg II Louis Urvois Gwen Chapalian / Jimmy Pahun France 227 51 53 21 46 56
42 RUS-35 Sunflauer Oleg Khopersky Victor Fogelson / Eugeny Ivanov Russia 230 57 17 50 17 89
43 GER-1009 Gioia Ulrich Matthiesen Michael Nesselhauf / Jorg Fischer Germany 231 33 24 52 63 59
44 GER-972 Pinga Christian Krausenecker Karl Ibscher / Lasr Walter Germany 232 20 75 59 39 39
45 RUS-69 Murka 7 Olga White Igor Ivaskintsov / Alexey Murashkin Russia 235 53 70 47 29 36
46 POR-146 Maria Jorge Pinheiro Frederico P. Melo / Francisco Mourão Portugal 235 41 47 31 47 69
47 POR-57 Whisper Mario Quina Fernando Passeiro / Eric Vandame Portugal 236 15 69 48 67 37
48 DEN-380 Lil Peter Warrer Eric Orsted / Thomas Sorensen Denmark 244 21 42 81 43 57
49 SWE-338 Linnea Stefan Winberg Bosse Ahlstrom / Peter Casso Sweden 245 25 36 89 45 50
50 POR-54 Noni António Mardel Correia Pedro Rebelo Andrade / Bernardo Santos Portugal 247 63 66 46 51 21
51 NED-309 Furie Guus de Groot Richard van Rij / Hay Winters Netherlands 250 64 27 66 52 41
52 RUS-32 Just For Fun Andrey Samoylov Leonid Altukhov / Manat Nevlyutov Russia 257 54 74 63 34 32
53 MON-11 Tamm Ha Tamm Christian Boillot Lionel Pean / Gerad Le Goff Monaco 262 52 41 38 42 89
54 POR-58 Xalet José Duarte Bello Henrique Costa e Silva / Miguel Cardoso Portugal 266 58 39 55 53 61
55 GER-1044 Scarabeo Horst-Wilhelm Stroh Rudiger Karsten / Katharina Stroh Germany 270 55 68 36 69 42
56 GER-1043 Electra Cian O`Carroll Thomas Hill/Kane Williamson Germany 285 71 65 23 56 70
57 POR-34 Imaculada Conceição Fernando Bello Jorge Moya / Tiago Geraldes Portugal 285 24 55 49 68 89
58 SWE-342 Seralia Bjorn Osterblom Peje Emilsson / Bo Kaijser Sweden 291 28 35 64 75 89
59 HKG-50 Phyloong Phyllis Chang Lowell Chang / Lars Gelbjerg-Hansen Hong Kong 292 74 56 58 40 64
60 POR-46 PMS Francisco Pinheiro de Melo Vicente P. de Melo / Francisco Ramada Portugal 306 68 80 51 62 45
61 RUS-6 Stasya Alexander Shmid Alexander Yanin / Mikhail Markin Russia 320 67 45 67 79 62
62 GBR-575 Flotation Richard Davies Titch Blachford / Patrick Welton Great Britain 322 61 54 70 71 66
63 GBR-730 Scimitar Thomas Olrog Claire Sowry / Philip Catmur Great Britain 325 69 28 89 74 65
64 AUS-206 Whimsey Gordon Ingate Christine Ingate / Robert Alp Australia 327 89 62 62 54 60
65 POR-36 Etc… Patrick Monteiro de Barros Pedro Beckert / Paulo Bastos Portugal 329 59 72 73 36 89
66 RUS-80 Billy Raiy Andriy Litsynskyy Vladimir Makaron / Andriy Golvoko Russia 329 66 78 74 65 46
67 POR-50 Christmas Pedro Mendes Leal Pedro Pinheiro de Melo / Jorge Ferlov Portugal 334 65 71 60 57 81
68 BEL-69 Chapter V Michael Van Callwelaert Jan de Bie/Lien de Bien Belgium 336 75 64 76 66 55
69 GBR-690 Blue Moves Stephane Baseden Pascal Buli-Debat / Franck Corbiere Great Britain 341 72 57 71 73 68
70 POR-53 Blue Velvet Fernando Nogueira Fernando Gamboa / Morgan Nogueira Portugal 346 70 77 72 60 67
71 MON-2 A.P.Cist Jens Rathsack Bjorn Oestreich / Nina Rathsack Monaco 370 89 51 65 76 89
72 POR-27 Alisema Antonio Vianez Andre Bravo/Henrique Cardoso/Filipe Talone Portugal




Udvalgte artikler til salg - GRATIS for abonnenter under Mit Bådmagasin

140
Denne hjemmeside bruger cookies til trafikmåling og optimering af indhold
Jeg accepterer