Bådmagasinets billedgalleri

Resultater fra Jameson Cup

04-10-2005 13:00 Hans Henrik04 Oct 2005 11:00 - Mick Anderson
Kilde:
Vurderer artiklen
Del artiklen

Deltagerne ved årets Jameson Cup i Vedbæk var inddelt i 34 løb. Fotos: Per Heegaard.

Foreløbig resultatliste Jameson cup 2005
Sejlnr. Bådtype Bådnavn Skipper Klub TA2002 Sejltid Pr. tid Placering
Start 1 kl. 10.00 12,1 sm
Løb 01 Nordisk Folkebåd
DEN 864 NORDISK Pia Michael Møller KDY 793,4 04:32:28 04:32:28 1 Pr.
SWE 1254 NORDISK Nyfiken Gul Ulf Bengtsson HSS 793,4 04:36:07 04:36:07 2 Pr.
DEN 972 NORDISK Bango Johnny Jørgensen SSF 793,4 04:38:31 04:38:31 3
DEN 701 NORDISK Amphitrite Jan Haagensen KAS 793,4 04:38:44 04:38:44 4
SWE 1367 NORDISK Sylvia Bengt Larsson RHSS 793,4 04:39:25 04:39:25 5
DEN 639 NORDISK Mette Ulrik Storm KAS 793,4 04:40:31 04:40:31 6
DEN 456 NORDISK Pondus Mads Jakobsen KAS 793,4 04:47:08 04:47:08 7
Løb 02 IF Båd
DEN 69 IF-BÅD Admiralinden Preben Lerche KDY 722,7 04:03:07 04:17:22 1 Pr.
DEN 147 IF-BÅD Hønsetyven Henrik Kjeldsen ØSF 722,7 04:06:11 04:20:26 2 Pr.
DEN 52 IF-BÅD Wilhelm Finn E. Jensen KAS 722,7 04:15:19 04:29:34 3
DEN 202 IF-BÅD Nanok Jørgen Kvist SS 722,7 04:18:40 04:32:55 4
DEN 135 IF-BÅD Lotus IV Jesper Rohde KAS 722,7 04:19:03 04:33:18 5
DEN 33 IF-BÅD Fight David Overby KAS 722,7 04:22:19 04:36:34 6
DEN 304 IF-BÅD Nissemaskinen Tom Brandt HAS 722,7 04:24:58 04:39:13 7
DEN 32 IF-BÅD Silencio Jan Olesen Klub 722,7 04:37:21 04:51:36 8
Løb 03 683,5-750,0
DEN 1 DRABANT 20 Fox Anders Steenfeldt-Jensen HAS 724,7 04:10:16 04:24:07 1 Pr.
DEN 745 ETAP 22 Dorthe II Erik Nielsen SB 750,0 04:47:01 04:55:46 2 Pr.
DEN 33 NORDBORG Filipine Kent Münch HAS 697,1 04:36:58 04:56:23 3
DEN 452 ALBIN 78 Nike Peter Krogsgaard/Henrik SKS 723,2 04:46:08 05:00:17 4
DEN 2045 VEGA Julie Peter Kjeldsen VS 683,5 04:51:19 05:13:28 5
DEN 482 ALBIN 78 Polaris Martin Ørbæk Nielsen SKS 723,4 IS -





Sejlnr. Bådtype Bådnavn Skipper Klub TA2002 Sejltid Pr. tid Placering
Løb 04 698,4-727,3
DEN 161 PETTERSON Stig På Claus Larsen RHSS 727,3 04:04:12 04:17:31 1 Pr.
DEN 14 DRABANT 24 Peanuts Gunner Juul-Nyholm LYN 707,8 04:20:58 04:38:13 2
DEN 25 POLARIS La Pjevs Jens Kvisgaard SØ 701,7 04:25:45 04:44:14 3
SWE 1649 MAXI 77 SoLong David Bengtsson RHSS 698,6 04:25:08 04:44:15 4
DEN 34 DRABANT 24 Tomaten Jørgen Duvald SS 698,4 04:27:25 04:46:34 5
Løb 05 683,3-700,5
FIN 944 H Båd - Anders Michaelsen/Mikkel KØS 683,3 03:49:05 04:11:17 1 Pr.
DEN 313 DRAGE Amalie Viking Ulrik Sanders KDY 684,3 03:56:03 04:18:03 2 Pr.
DEN 18 L 23 Killelock Robert Christensen ØSF 700,5 04:00:31 04:19:15 3
DEN 420 H-BÅD Viola Ole Engblom ØSF 683,3 03:57:47 04:19:59 4
DEN 351 DRAGE QM Yosemite Michael Ring VS 684,3 04:06:42 04:28:42 5
DEN 368 H-BÅD Kurt Søren Mathiasen SSS 683,3 04:08:39 04:30:51 6
DEN 179 H-BÅD Knulp Morten B. Rasmussen SS 683,3 - -

Sejlnr. Bådtype Bådnavn Skipper Klub TA2002 Sejltid Pr. tid Placering
Løb 06 Spækhugger
DEN 257 SPÆKHUGGE Frille Christian Carlsen Mohr KDY 671,9 03:35:43 04:00:13 1 Pr.
DEN 505 SPÆKHUGGE Snabelskoen II Mads-Peter Galtt ØSF 671,9 03:36:52 04:01:22 2 Pr.
DEN 17 SPÆKHUGGE Sytten Anders Eskling SS 671,9 03:43:43 04:08:13 3 Pr.
DEN 97 SPÆKHUGGE Den Røde Løber Dan Mogensen SS 671,9 03:47:25 04:11:55 4 Pr.
DEN 249 SPÆKHUGGE Sørine Dean Olsen TS 671,9 03:50:38 04:15:08 5 Pr.
DEN 133 SPÆKHUGGE Nauja Lars Møller Nielsen SS 671,9 03:52:00 04:16:30 6
DEN 95 SPÆKHUGGE Nelly Jens Henriksen KDY 671,9 03:52:25 04:16:55 7
DEN 220 SPÆKHUGGE Frida Anker Schrøder NB 671,9 03:52:49 04:17:19 8
DEN 78 SPÆKHUGGE Thor Lars Kofoed KAS 671,9 03:53:19 04:17:49 9
DEN 262 SPÆKHUGGE Sally Ole Andersen NB 671,9 03:59:29 04:23:59 10
DEN 457 SPÆKHUGGE Mille Niels Kramp VS 671,9 04:05:03 04:29:33 11
DEN 88 SPÆKHUGGE Daphne Bjørn Fischer KAS 671,9 04:05:30 04:30:00 12
DEN 130 SPÆKHUGGE Hvalborg Søren Due Olsen SS 671,9 04:07:03 04:31:33 13
SWE 62 SPÆKHUGGE Valentina Erland Holmström MSS 671,9 04:11:05 04:35:35 14
DEN 63 SPÆKHUGGE Amalie Lars Bertelsen SS 671,9 04:12:58 04:37:28 15
DEN 236 SPÆKHUGGE Alingko Morten Halkier KAS 671,9 04:15:03 04:39:33 16
DEN 308 SPÆKHUGGE Susan Willy Matyjasik KDY 671,9 04:15:24 04:39:54 17
DEN 120 SPÆKHUGGE Odin KAS ved Nils Adamsen KAS 671,9 04:16:18 04:40:48 18
DEN 77 SPÆKHUGGE Hvalfisken Ulrik Rasmussen KAS 671,9 04:17:56 04:42:26 19
DEN 123 SPÆKHUGGE Floyd Martin Bach SS 671,9 - -
DEN 243 SPÆKHUGGE Kasatka Jens Krieger Røyen SS 671,9 - -




Sejlnr. Bådtype Bådnavn Skipper Klub TA2002 Sejltid Pr. tid Placering
Start 2 kl. 10.15 9,7 sm
Løb 07 664,6-692,5
SWE 54 MAXI 909 Chrichan Christer Persson LBS 674,1 03:58:58 04:01:56 1 Pr.
DEN 138 GRINDE Mira Hans H. Storm HS 675,6 03:59:38 04:02:21 2 Pr.
DEN 50 COMMANDER Yatzy Kristian Jespersen VS 664,6 04:19:40 04:24:10 3
DEN 199 CONTRAST Lady Bird Michael Dehn-Jensen NB 678,2 04:25:33 04:27:51 4
DEN 514 FENIX Lone Rahlf Nielsen LYN 681,5 04:26:45 04:28:31 5
DEN 182 GRINDE Partout Paul Rochat NB 675,6 04:26:15 04:28:58 6
DEN 218 NORDISK Spar 2 Steffen Fintenborg KS 678,2 04:27:59 04:30:17 7
DEN 416 FENIX Pneu Sven Erik Brockdorff KAS 692,5 04:46:32 04:46:32 8
Løb 08 Ballad
SWE 904 BALLAD Sjötrollet Martin Jönsson LBS 669,3 04:03:18 04:07:03 1 Pr.
DEN 1186 BALLAD Fifty-Fifty Hansen/Christensen KDY/H 669,3 04:09:59 04:13:44 2 Pr.
DEN 1316 BALLAD Dione Niels Foss HS 669,3 04:10:54 04:14:39 3
DEN 620 BALLAD Røde Mor Poul Byberg KS 669,3 04:12:11 04:15:56 4
DEN 2001 BALLAD Siri Mogens Bahncke KDY 669,3 04:22:35 04:26:20 5
DEN 2002 BALLAD Markib Bjarne Thanning VS 669,3 04:34:02 04:37:47 6
DEN 838 BALLAD Joy Jørgen Madsen DS 669,3 - -
Løb 09 653,6-684,4
DEN 52 LARSEN 25 Kind of blue Stig Myler VS 664,3 04:00:41 04:05:14 1 Pr.
DEN 7373 MG 26 Rattler Lars Thornfeldt Sørensen VS 658,1 04:01:43 04:07:16 2 Pr.
DEN 181 806 Babse Johnny Aagesen LYN 669,6 04:19:09 04:22:51 3
DEN 59 LARSEN 25 Festihval Niels Kjøng HS 665,6 04:22:43 04:27:03 4
DEN 38 FARR 727 Farr'enheit 727 Kenneth Sørensen HAS 684,4 - -
DEN 7307 MG 26 Bravina Birger Hansen SS 653,6 - -
Løb 10 Express
DEN 705 EXPRESS Venceremos Henrik Larsen HAS 673,2 03:38:19 03:41:26 1 Pr.
DEN 654 EXPRESS Exceed Matti Lintunen BLS 673,2 03:40:13 03:43:20 2
DEN 628 EXPRESS Alma Allan Reinhold Kildeby SS 673,2 03:42:42 03:45:49 3
SWE 39 EXPRESS Windy Matthias Allroth SSP 673,2 - -
SWE 2008 EXPRESS Xiris Olle Roos BOSS 673,2 IS -

Sejlnr. Bådtype Bådnavn Skipper Klub TA2002 Sejltid Pr. tid Placering
Løb 11 J 24
SWE 5330 J 24 Sailing Planet Rosenqvist/Hølzer MSS 672,1 03:16:10 03:19:27 1 Pr.
SWE 4896 J 24 Front Runner Per-Håkan Persson MSS 672,1 03:20:19 03:23:36 2
SWE 5368 J 24 Superliga Klaus Walkusch KDY 672,1 03:45:15 03:48:32 3
SWE 4801 J 24 Seahorse Anna Gunnarsson MSS 672,1 03:52:36 03:55:53 4
DEN 980 J 24 En gammel Paul Ernst Hølzer MSS 672,1 04:05:54 04:09:11 5
Løb 12 645,9-660,7
SWE 9823 LINJETT 32 Campett Ingmar Fransson RHSS 660,7 03:36:01 03:41:09 1 Pr.
DEN 67 LARSEN 28 Freja Henning Gudmand-Høyer VS 651,1 03:41:50 03:48:31 2 Pr.
DEN 343 ALBIN NOVA Nikoline Torben Bøttger SS 645,9 04:03:18 04:10:50 3
DEN 50 LARSEN 28 Mumtaz Niels Dyre Skovgaard VS 651,1 04:18:12 04:24:53 4
DEN 301 HANSE 301 Supero Michael Thurau DS 650,3 04:38:43 04:45:32 5
SWE 23 MAMBA 33 Caramba Lars-Göran Andersson HÖG 646,9 - -
DEN 51 BIANCA LIDO King Dingeling Caspar Sørensen LYN 661,8 - -
Løb 13 624,3-677,0
DEN 30 AVANCE 36 Victoria Johnny Walther Hansen LYS 645,4 03:43:53 03:51:29 1 Pr.
DEN 1323 IRWIN 37 Why Not II Niels Henrik Munch KS 638,3 03:56:05 04:04:50 2 Pr.
DEN 693 MAXI 1000 Luna Rolf Jakobsen NB 631,4 04:02:40 04:12:32 3
DEN 112 DIXIE 32 Torei Torben Rasmussen BSSK 624,3 04:02:56 04:13:57 4
DEN 6 GRANADA 35 Victoria Torben Vagn Rasmussen SKB 641,9 04:06:10 04:14:20 5
DEN 54 ARCONA 32 Bentic Poul Petersen NB 643,8 04:24:25 04:32:17 6
DEN 1046 DRABANT 33 Nefertete Per Kaare-Andersen VS 652,2 04:27:56 04:34:26 7
DEN 15 MOSQUITO Mosquito Thomas Rievers TS 677,0 04:33:57 04:36:27 8
DEN 3 GLENTE 32 Glenten Kai Baun SGS 650,9 - -

Sejlnr. Bådtype Bådnavn Skipper Klub TA2002 Sejltid Pr. tid Placering
Løb 14 X 79
DEN 401 X 79 www.elvstrøm-so Thomas Taatø NB 641,0 03:14:30 03:22:49 1 Pr.
DEN 212 X 79 Klør Knægt Søren Sejr Jakobsen HAS 641,0 03:21:49 03:30:08 2 Pr.
GER 340 X 79 Sextanten Bernd Zeiger KYC 641,0 03:24:42 03:33:01 3 Pr.
DEN 413 X 79 Brynhilde Susanne Madsen VS 641,0 03:27:15 03:35:34 4
DEN 295 X 79 Xcellence Niels Bank SØ 641,0 03:27:29 03:35:48 5
DEN 367 X 79 - Lars Holm LYN 641,0 03:29:18 03:37:37 6
DEN 241 X 79 Flyvende Johnny Klindt Sørensen SS 641,0 03:38:05 03:46:24 7
DEN 250 X 79 www.blue-line.d Kim Fremlev Larsen SKS 641,0 03:41:58 03:50:17 8
DEN 135 X 79 Laxen Jeppe Fock SØSP 641,0 04:07:12 04:15:31 9
DEN 236 X 79 Berntsen Knud Hansen HS 641,0 - -
DEN 251 X 79 Cirkeline Morten Reinhold HS 641,0 - -




Sejlnr. Bådtype Bådnavn Skipper Klub TA2002 Sejltid Pr. tid Placering
Start 3 kl. 10.30 9,7 sm
Løb 15 635,7-652,6
DEN 100 IMPALA 31 www.tuco.dk Jonas Pedersen/Tuco FS 636,9 03:28:48 03:31:22 1 Pr.
SWE 2831 ELVSTRØM 1/2 Q Peder Edman MSS 642,8 03:35:53 03:37:30 2 Pr.
DEN 18 IMPALA 31 Milla Freddie Bruzelius KS 638,9 03:46:32 03:48:46 3
DEN 75 BANNER 30 Mahal II Henrik Vibe Scheller VS 637,9 03:50:14 03:52:38 4
DEN 8801 NEXUS 880 Olesnyeautobil Jens Ole Christensen HAS 635,7 03:52:45 03:55:30 5
DEN 61 BANNER 30 Bad Company Frederik Honoré KS 638,8 03:54:34 03:56:49 6
DEN 92 BANNER 30 Nivi Peter Sørensen HAS 652,6 03:56:51 03:56:52 7
DEN 1 BANNER 30 Can Can Tommi Madsen ØSF 636,9 04:03:48 04:06:22 8
DEN 95 X 95 Den Røde Mær Rene van Laer VS 645,3 04:09:50 04:11:02 9
DEN 37 BANNER 34 Havheksen Thomas Larsen SKS 637,6 - -
Løb 16 631,9-652,8
DEN 30 SOLUS ALTA Lille Marie Kristian Hilding Olsen RSS 635,0 03:33:13 03:36:05 1 Pr.
DEN 285 APHRODITE Fiesta Anders Koch KDY 640,1 03:42:39 03:44:42 2 Pr.
DEN 190 SAFIR Mette Henrik Wibe NB 641,8 03:44:11 03:45:57 3
DEN 156 SMARAGD Unika Klaus Mouritz Kristensen SØ 652,8 04:03:31 04:03:31 4
DEN 48 1006 Atla Jan Roald Rasmussen VS 638,3 04:10:53 04:13:13 5
DEN 180 SAFIR Blues Allan Cornelius TS 631,9 04:10:46 04:14:08 6
DEN 320 APHRODITE Hvid Magi Peter Bjerrum SS 640,7 - -
DEN 329 APHRODITE Clare De Lune Jens Thiele KDY 640,7 - -
Løb 17 Scan-Kap 99
DEN 138 SCAN-KAP 99 Amanda Søren Hillerup KDY 635,8 03:42:21 03:45:05 1 Pr.
DEN 126 SCAN-KAP 99 Faster Jan Madsen HAS 635,8 03:48:26 03:51:10 2
DEN 107 SCAN-KAP 99 Aurora Niels Jørgensen KAS 635,8 03:49:13 03:51:57 3
DEN 128 SCAN-KAP 99 Yes Jes Kreutzmann LYN 635,8 03:57:21 04:00:05 4
DEN 106 SCAN-KAP 99 Delfinen Henrik Åxman VS 635,8 04:07:29 04:10:13 5

Sejlnr. Bådtype Bådnavn Skipper Klub TA2002 Sejltid Pr. tid Placering
Løb 18 601,4-618,9
DEN 132 X 102 Esmaralda Allan Hansen KS 615,9 03:24:12 03:30:09 1 Pr.
DEN 1 MATCH28 Henri Lloyd Victor Greulich KDY 604,0 03:33:53 03:41:46 2 Pr.
DEN 130 X 102 Chess Joachim Nickelsen LYN 614,2 03:40:05 03:46:19 3 Pr.
SWE 9155 ONE OFF 1/2 Antheor Jan Carlander LBS 617,6 03:41:20 03:47:01 4
DEN 43 X 342 Leda Jan Gebhardt SØ 617,8 03:43:25 03:49:04 5
DEN 1123 X 102 Tilde Henning Danry RSS 608,1 03:45:55 03:53:08 6
DEN 34 X 342 Mis's Xy Ulrik Jørgensen LYN 618,9 03:47:48 03:53:16 7
DEN 249 DUFOUR 34 Dupont Mads Elleskov HAS 603,8 03:48:05 03:56:00 8
DEN 1 IMPALA 33 Evergreen Tommy Andersen FS 616,2 03:56:22 04:02:17 9
DEN 10 IMPALA 33 Nanna Henning Poulsen DS 617,1 04:18:22 04:24:08 10
SWE 449 FIRST 31,7 Grynet Anders Nilsson MSS 601,4 - -
Løb 19 X 332
DEN 191 X 332 Hansen Jan Kildegaard Hansen LYS 599,2 03:03:32 03:12:11 1 Pr.
DEN 222 X 332 Santa Caterina Flemming Hansen KDY 604,7 03:38:33 03:46:19 2
DEN 42 X 332 Pelex Per Kristiansen HAS 603,7 03:43:17 03:51:13 3
DEN 431 X 332 Confetti John Menå TS 601,7 03:48:31 03:56:46 4
FIN 9025 X 332 Tuulia Timo Saukkonen KDY 601,7 - -
Løb 20 616,2-623,3
DEN 53 BB 10-METER Sjus Bjerne Steffen Clausen VS 616,2 03:23:23 03:29:18 1 Pr.
DEN 42 BB 10-METER Slipstik Michael Frank Hansen HAS 616,2 03:29:19 03:35:14 2
DEN 5 BB 10-METER Navigator Erik Kristensen SØ 616,2 03:33:45 03:39:40 3
DEN 8 KARAVEL Nostromo Ole Brock Lauritzen SS 623,3 03:57:48 04:02:34 4
SWE 4 BB 10-METER Rubina Bo Nilsson MSS 616,2 - -

Sejlnr. Bådtype Bådnavn Skipper Klub TA2002 Sejltid Pr. tid Placering
Løb 21 592,9-624,9
DEN 302 OMEGA 42 Pingvino Hans Peter Johansen DS 609,5 03:37:00 03:44:00 1 Pr.
DEN 2000 ENTER 360 Hønen Kristian Aagaard DS 614,5 03:40:21 03:46:32 2 Pr.
DEN 20 BIANCA 111 Tabita Erik Kragh-Hansen SGS 624,9 03:56:00 04:00:30 3
DEN 67 BIANCA 107 Cathrine II Lars Rasmussen KDY 623,1 03:59:54 04:04:42 4
DEN 355 DIVA 35 Olga Mario J. Perko KAS 604,7 04:07:50 04:15:36 5
DEN 5969 IW 40 Tøzen Susanne Grønbech DS 603,1 04:09:06 04:17:08 6
DEN 120 OMEGA 42 Tulle Thomas Ekdahl LYN 592,9 - -
DEN 133 CONTRAST Vino Henrik Nielsen KS 619,2 - -
Løb 22 LYS Kølbåde 1,28-1,29
FRA 2800 FIRST 36,7 Gisèle Lasse Hansén MSS 0,0 03:31:39 05:17:11 1 Pr.
SWE 60 ELAN 37 Blue Wing Peter Hörwing LSS 0,0 03:40:52 05:26:24 2
Løb 23 LYS Flerskrogsbåde 1,24
DEN 160 OCEAN 310 Løberen Leif Skov SØ 0,0 03:39:17 05:24:49 1 Pr.

Sejlnr. Bådtype Bådnavn Skipper Klub TA2002 Sejltid Pr. tid Placering
Start 4 kl. 10.45 9,7 sm
Løb 24 Luffe 37
DEN 177 LUFFE 37 Sutten Morten Galskov KDY 604,3 03:33:46 03:38:58 1 Pr.
DEN 53 LUFFE 37 Momo Tommy Rasmussen FS 604,3 03:36:23 03:41:35 2 Pr.
DEN 82 LUFFE 37 Chili Jeppe Jönsson VS 604,3 03:47:41 03:52:53 3
DEN 16 LUFFE 37 Frække Frida Bo Jensen LYS 604,3 03:58:00 04:03:12 4
DEN 204 LUFFE 37 Walkabout Torben Mikkelsen MS 604,3 03:43:08 04:18:20 5
SWE 33 LUFFE 37 Talerok Bengt Olsson HSS 604,3 - -
Løb 25 X 99
DEN 517 X 99 Mille Kim Rasmussen SØH 600,4 03:19:19 03:25:09 1 Pr.
DEN 545 X 99 BaXmeester Jesper Rasmussen KAS 600,4 03:21:17 03:27:07 2 Pr.
DEN 597 X 99 Zuxu Claes Thunbo Christensen KDY 600,4 03:26:52 03:32:42 3 Pr.
DEN 98 X 99 X-tacy Brian Lüthje PI KBH 600,4 03:28:11 03:34:01 4
DEN 101 X 99 Idefix Allan Ibsen HS 600,4 03:29:49 03:35:39 5
DEN 605 X 99 Blue Phoenix Per Jungersen ØSF 600,4 03:37:07 03:42:57 6
SWE 382 X 99 Fru Malmgren Torbjörn Larsson RHSS 600,4 03:40:39 03:46:29 7
DEN 91 X 99 Stærekassen Henrik Stærsholm NS 600,4 03:41:57 03:47:47 8
DEN 55 X 99 Sirenen Nils-Jørn Rahbek KAS 600,4 03:46:59 03:52:49 9
DEN 92 X 99 Xil Dines Boertmann ØSF 600,4 03:55:02 04:00:52 10
DEN 111 X 99 Fru Larsen Palle Larsen SKB 600,4 - -
DEN 586 X 99 Harvey Anders Baastrup VS 600,4 - -

Sejlnr. Bådtype Bådnavn Skipper Klub TA2002 Sejltid Pr. tid Placering
Løb 26 Sportsbåde 543,7-636,5
SWE 1 KRACER 30 Kracer Anders Hansen MSS 554,0 03:08:08 03:21:28 1 Pr.
DEN 5 JUVEL 28 Juvelen Nicolai Thorsell KDY 591,7 03:19:30 03:26:44 2 Pr.
DEN 3 MATCHER 31 Bajazzo Jens Mohr Ernst KSK 599,5 03:26:51 03:32:49 3 Pr.
DEN 1 ALU 24 Team Sydkopi Michael Sandstrøm VSK 549,0 03:20:34 03:34:42 4
DEN 1 CC 2000 CC 2000 Michael Thomsen KBL 560,1 03:26:21 03:38:42 5
DEN 3405 MUMM 30 Callisto Torben Nielsen NSF 543,7 03:25:11 03:40:11 6
DEN 1 ALU 35 Aluine Kim Haugaard Nielsen NSF 562,5 03:29:57 03:41:54 7
DEN 50 BANNER 23 Joker Dan Schütz KS 636,5 03:42:16 03:42:16 8
DEN 129 11:METER Bornholm Martin Sten Jørgensen SSk 558,8 03:33:07 03:45:40 9
SWE 1429 MUMM 36 Aero Roger Ahlqvist GKSS 545,1 03:31:53 03:46:39 10
DEN 3 FRØKEN 34 Lisbeth Poul Brøker HSK 563,1 03:09:22 03:51:13 11
DEN 31 BANNER 23 Lumsk Henning Gad KS 616,5 03:51:20 03:54:34 12





Løb 27 Melges 24
GBR 411 MELGES 24 Superflash Andreas Helmgaard BSS 593,2 03:02:58 03:09:58 1 Pr.
SWE 454 MELGES 24 Melges Søren Ebdrup ES 593,2 03:06:24 03:13:24 2
DEN 271 MELGES 24 www.cruise.dk Anders Dylov ØSF/K 593,2 03:09:32 03:16:32 3
SWE 172 MELGES 24 Jacuzzi Torsten Bergh MSS 593,2 03:30:20 03:37:20 4
DEN 519 MELGES 24 COLT Telecom Mark Flindt VS 593,2 - -
Løb 28 574,2-616,7
DEN 56 DYNAMIC 35 2bad Jann Klausen SGS 586,6 03:18:24 03:26:28 1 Pr.
DEN 2 MOLICH 10 M Styrbjørn Claus Bruun HBK 576,3 03:34:58 03:44:41 2 Pr.
DEN 11 YLVA Sleipner Lars Frederiksen SØ 590,5 03:38:05 03:45:31 3
DEN 43 YLVA Ringhorne Jørgen Poulsen SKS 590,5 03:48:16 03:55:42 4
DEN 1 CLASSIC OD Pandora Jonas Hviid-Nielsen TS 616,7 03:53:27 03:56:39 5
DEN 16 MOLICH 10 M Iris Ejner Larsen SS 575,3 03:53:36 04:03:29 6
DEN 12 WASA 30 Bouquet Jens Erik Espersen VS 608,6 04:02:19 04:06:49 7
SWE 77 FIRST CLASS Bikini Inspector Göran Wiking LBS 587,0 04:00:58 04:08:58 8
DEN 16 YLVA Lillesøster Louise Kanstrup Petersen SØ 590,5 04:01:32 04:08:58 9
DEN 205 S-30 Dopff Anders Vognsen DS 602,1 - -

Sejlnr. Bådtype Bådnavn Skipper Klub TA2002 Sejltid Pr. tid Placering
Løb 29 566,5-600,7
DEN 1275 X 362 XboX Henrik Jørgensen KDY 572,3 03:10:02 03:20:24 1 Pr.
DEN 47 DRABANT 38 Pamula Folke Galsgaard NB 595,4 03:25:31 03:32:09 2 Pr.
DEN 11 FAURBY 393 Heady Vagn Bjerre KAS 588,4 03:32:54 03:40:40 3 Pr.
DEN 4 C 10 Sorte Orm Bo Teglers ØSF 574,2 03:35:25 03:45:29 4
DEN 20 X 372 Miraculix Allan Hansen NB 593,8 03:42:57 03:49:51 5
DEN 1 BAVARIA 38 Mr. Floor Henning Egå 569,2 03:41:12 03:52:04 6
SWE 440 DIVA 38 La Loca Ulf Leeman ÄSSS 566,5 03:41:46 03:53:05 7
DEN 43 DYNAMIC 37 Jemila Jens Taarnskov KDY 600,7 03:49:03 03:54:50 8
DEN 39 DRABANT 38 Josephine Filip Heiberg HBK 596,1 03:48:24 03:54:55 9
DEN 50 OMEGA 36 Rappedullen John Holst VSK 599,3 - -
SWE 69 JEANNEAU Faster Too Niklas Grimslätt HJUVI 585,7 - -

Sejlnr. Bådtype Bådnavn Skipper Klub TA2002 Sejltid Pr. tid Placering
Start 5 kl. 11.00 17,0 sm
Løb 30 554,8-567,2
DEN 51 X 40 Sirena Peter Buhl KDY 554,8 04:31:02 04:34:32 1 Pr.
DEN 47 X 119 Ragnarok Lennart Buch KDY 562,0 05:10:26 05:11:54 2 Pr.
SWE 1119 X 119 Gravad Lax Tomas Franzén RHSS 559,2 05:53:01 05:55:17 3
SWE 12 LUFFE 44 Gloria Jan Björk MSS 559,8 IF -
DEN 31 LUFFE 44 Chili Leif Henriks SBK 567,2 - -
DEN 34 LUFFE 40 Naomi Bjarne Steen-Olsen SGS 561,1 - -
Løb 31 X 412
DEN 153 X 412 Eye 2 Eye Bendixen/Mejdahl KDY 559,9 04:45:49 04:47:53 1 Pr.
DEN 166 X 412 xpense Thomas Kier KDY 558,6 04:56:18 04:58:44 2
DEN 201 X 412 Stony IV Steen Toftebjerg NS 559,4 05:08:39 05:10:51 3
DEN 155 X 412 N.Y.Sea Lars Krogsgaard KDY 557,9 05:09:15 05:11:53 4
DEN 44 X 412 SkyggefaXe Jørgen Krogh KDY 558,4 - -
Løb 32 521,4-549,4
DEN 94 X 43 Varix Lars Herluf Rasmussen VSK 544,1 04:38:00 04:44:32 1 Pr.
DEN 6888 SWAN 46 Tarok VI Erik Berth KDY 549,4 04:45:00 04:50:02 2
DEN 6 X 512 Challenge Ole Rasmussen VSK 529,3 04:40:09 04:50:53 3
DEN 31 X 482 Xenia Christian Bentzen KDY 533,2 05:03:10 05:12:48 4
DEN 122 X 442 Santana Ebbe Elmer KDY 536,5 05:12:31 05:21:12 5
Løb 33 436,6-551,8
DEN 1239 ONE OFF H2O - Signal Flemming Christensen KDY 436,6 04:08:40 04:45:40 1 Pr.
SWE 4321 ONE OFF Essex Girl Mats Nilsson JKV 485,5 04:27:55 04:51:03 2
DEN 1576 ILC 40 Visione Per Weiskvist NSF 514,9 04:46:41 05:01:30 3
DEN 1282 MATHIS 35 Søfinans Frank Højlund Lavrsen RSK 551,8 05:02:41 05:07:02 4
DEN 5 CENTERLINE Sonic Henrik Lyngsø KS 542,6 05:10:54 05:17:52 5
Løb 34 LYS Flerskrogsbåde 2,53
DEN 0 OPEN 60 Ocean One Stefan Myrälf HS 0,0 03:47:51 06:28:33 1 Pr.






Denne hjemmeside bruger cookies til trafikmåling og optimering af indhold
Jeg accepterer